Jak pielęgnować taras z kompozytu?

Na powierzchni tarasu osadza się pył, kurz, osady organiczne. Ważna jest regularna pielęgnacja tarasu. Zalecane jest czyszczenie tarasu, co najmniej dwa razy w roku. Czyszczenie podstawowe (brud) obejmuje: zamiatanie, spłukiwanie tarasu wodą oraz stosowanie myjki wysokociśnieniowej (maks. 100 barów, przy zachowaniu min. odległości 50 cm, strumień skierowany wzdłuż ryflowania) oraz stosowanie mydła lub środków do czyszczenia podłóg z WPC. Nie zaleca się stosować dysz rotacyjnych! W przypadku wyjątkowo uporczywych plam zaleca się stosować środki bazujące na kwasie szczawiowym. Zabrudzenia spowodowane tłuszczem, należą do plam najtrudniej usuwalnych. Do usuwania plam z tłuszczu należy stosować odpowiednie środki czyszczące, oferowane przez producentów materiałów kompozytowych do materiałów z własnej oferty, np. firma Silvadec ma w swojej ofercie środek Silvawash (na tłuste plamy) i Silvanet (na uporczywe plamy).

Na zabrudzenia z węglem lub popiołem skutecznie działa wyłącznie ścieranie (np. papierem lub szczotką druciana). Podczas szlifowania naruszona zostaje wierzchnia warstwa desek. Szlifowanie należy wykonywać zgodnie z kierunkiem ryflowanie i szczotkowania. Ważne: informacje nie dot. desek uzyskanych w technologii ‘’rdzeń otoczony polimerową powłoką’!

Zaleca się, stawianie grilla na dodatkowej podkładce.

Pleśń, grzyby, należy usuwać za pomocą ciepłej wody z zawartością ługu mydlanego. Natomiast śnieg i lód należy usuwać z powierzchni tarasu za pomocą plastikowej szufli, w celu uniknięcia zarysowania tarasu.

Uwaga: Ze względu na różnorodność materiałów kompozytowych (np. skład), należy zapoznać się z zaleceniami producenta przed przystąpieniem do czyszczenia materiałów tarasowych.

*artykuł na podstawie ”Informacji Technicznych” firmy REHAU i ”Zasad pielęgnacji” firmy INOUTIC

Jak pielęgnować taras z kompozytu?