Drewno termowane, czyli…

…drewno, które zostało poddane specjalnej modyfikacji termicznej. Drewno takie wykazuje dużą przewagę nad drewnem surowym. Proces modyfikacji termicznej polega na poddaniu drewna specjalnym zabiegom w wysokich temperaturach (190-215 st. C) i działaniu pary wodnej. Procesy te przeprowadza się w komorach grzewczych specjalnie do tego celu przeznaczonych. Zabiegi te mają na celu usunięcie wilgoci z drewna oraz skrystalizowanie zawartych w drewnie cukrów. Etapy modyfikacji termicznej:

1.ogrzewanie/suszenie–zwiększamy temperaturę, wilgotność drewna zmniejsza się do 0%

2. modyfikacja termiczna – drewno rozgrzewa się do temperatury 190-215 st. C i utrzymuje w tej temperaturze przez około 2-3 godziny

3. chłodzenie/klimatyzacja – drewno jest schładzane i ponownie nawilżane tak aby doprowadzić do poziomu wilgotności (5-7%). Zalety thermo drewna: materiał stabilny wymiarowo, nie wymaga impregnacji, odporność na działanie szkodników, grzybów, pleśni itp., żywotność desek, niepowtarzalny kolor, produkty doskonałe dla alergików. W naszej ofercie znajdują się produkty firmy Brenstol, lidera wśród producentów thermo drewna.

 

* artykuł na podstawie ulotki firmy KomplexMarket

Drewno termowane, czyli…