Drewno termowane, czyli…

…drewno, które zostało poddane specjalnej modyfikacji termicznej. Drewno takie wykazuje dużą przewagę nad drewnem surowym. Proces modyfikacji termicznej polega na poddaniu drewna specjalnym zabiegom w wysokich temperaturach (190-215 st. C) i działaniu pary wodnej. Procesy te przeprowadza się w komorach grzewczych specjalnie do tego celu przeznaczonych. Zabiegi te mają na celu usunięcie wilgoci z drewna oraz skrystalizowanie zawartych w drewnie cukrów. Etapy modyfikacji termicznej:

1.ogrzewanie/suszenie–zwiększamy temperaturę, wilgotność drewna zmniejsza się do 0%

2. modyfikacja termiczna – drewno rozgrzewa się do temperatury 190-215 st. C i utrzymuje w tej temperaturze przez około 2-3 godziny

3. chłodzenie/klimatyzacja – drewno jest schładzane i ponownie nawilżane tak aby doprowadzić do poziomu wilgotności (5-7%).

Zalety thermodrewna: materiał stabilny wymiarowo; nie wymaga impregnacji; odporny na działanie szkodników, grzybów, pleśni itp.; wykazuje dużą żywotność desek; niepowtarzalny kolor; materiał lekki; materiał całkowicie odżywiczony; produkty doskonałe dla alergików; możliwość zastosowania przy basenach, zbiornikach słodko i słonowodnych; deski występują jako gładkie i ryflowane, przystosowane do ukrytego montażu, za pomocą klipsów systemowych; surowiec pozyskiwany jest z obszarów o zrównoważonej gospodarce leśnej (nie przyczynia się do spustoszenia lasów tropikalnych).

Thermodrewno dostępne jest z następujących gatunków drewna:  sosna skandynawska, sosna bezsęczna i jesion amerykański. Drewnothermory nie wymaga impregnacji. Pozostawienie drewna bez impregnacji nie wpływa na trwałość i stabilność materiału. Thermodrewno podlega procesowi patynowania tak jak każdy inny materiał naturalny. Proces patynowania drewna jest procesem naturalnym, a co za tym idzie niejednolitym, zależnym w szczególności od stopnia nasłonecznienia oraz styczności materiału z wodą opadową i nie ma wpływu na własności drewna. W wyniku patynowania drewno szarzeje. W naszej ofercie znajdują się produkty firmy Brenstol, lidera wśród producentów thermo drewna od ponad 20 lat.

* artykuł na podstawie ulotki firmy KomplexMarket

Drewno termowane, czyli…
Tagged on: