Co oznacza i ile trwa proces ‘’dojrzewania kolorów’’?

Naturalny składnik materiału kompozytowego jakim jest drewno wykazuje skłonność do zmiany koloru. Dochodzi wówczas do żółknięcia włókien drewnianych w górnej warstwie desek. Zmiany w kolorystyce ustępują jednak pod wpływem wody (np. deszczu) w ciągu kilku pierwszych miesięcy użytkowania. Różnice w kolorystyce, mogą wynikać również z przestawiania przedmiotów na tarasie, np. doniczek.

Proces sezonowania można przyspieszyć, polewając powierzchnię paneli wodą w ciągu pierwszych 8-10 tygodni po ich ułożeniu. Następnie włókna ulegają naturalnemu procesowi szarzenia, a następnie kolor stabilizuje się (następuje tzw. ‘’dojrzewanie kolorów’’). Jeśli usuniemy zszarzałe włókna np. przy pomocy myjki wysokociśnieniowej ponownie rozpoczyna się proces żółknięcia i szarzenia.

W przypadku (częściowo) zadaszonych tarasów z czasem mogą pojawić się różnice w kolorystyce. W celu uniknięcia różnic w kolorystyce, zaleca się polewać wodą, deski w części zadaszonej do momentu ustabilizowania koloru.

Opisane zmiany w kolorystyce nie powodują żadnych niekorzystnych zmian właściwości mechanicznych i nie stanowią wady, jedynie cechę produktu.

kolor wyjściowy

żółknięcie

rozjaśnienie i zszarzenie

(po ułożeniu)

(po upływie dnia do 2 miesięcy, zależnie od nasłonecznienia)

(po upływie 2 do 5 miesięcy, zależnie od warunków atmosferycznych)

Opisany proces dotyczy wszystkich materiałów kompozytowych. Proces ten jest najbardziej zauważalny na materiałach kompozytach w odcieniach szarości. Proces ten jest mniej widoczny na deskach produkowanych w technologii koekstruzji.

Co oznacza i ile trwa proces ‘’dojrzewania kolorów’’?